Doğalgaz tesisatı


Doğalgaz tesisatı ev ve iş yerlerinin ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan ısınma sistemine verilen isimdir. Doğalgaz hem evin havasını ısıttığı gibi hem de sıcak su ihtiyacını karşılamasından ötürü son derece popüler bir ısınma aracı olarak karşımıza çıkar.

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz petrol sınıfında yer alan bir gaz karışımıdır. Doğalgaz da tıpkı petrol gibi fosil yakıtlar arasında yer alır. Doğalgaz, renksiz ve kokusuz olmasıyla öne çıkar. Gaz kaçaklarına karşı önlem amacıyla doğalgaza koku karıştırılır. Doğalgaz ayrıca havadan bile daha hafif olmasıyla bilinir.

Doğalgaz kullanımı son derece rahat bir kaynak olsa da tesisat kurulurken tedbirli olunması can sağlığı için büyük önem arz eder.

Doğalgaz Tesisatı Nelerden Meydana Gelir?

Doğalgaz tesisatının kurulumu oldukça önemlidir. Kurum işleminin mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Doğalgaz tesisatını meydana getiren bazı bölümler mevcuttur.

 1. Doğalgaz Tesisatı Ana Vanası

Doğalgaz tesisatı ana vanası, adından da anlaşılacağı üzere, gazın binaya girişinin sağlayan ana vanadır. Bu vana vasıtasıyla binaya giren gaz güvenli biçimde kesilebilir. Yine bu vana vasıtasıyla dairelere giden gaz kontrol edilebilir.

 • Dağıtım Borusu

Ana vanadan sonra yer alan dağıtım boruları, gaz sayaçlarının giriş kısmına kadar uzanan borulardır.

 • Kolon Borusu

Doğalgaz tesisatı içerisinde düşey şeklinde bulunan borulara kolon borusu ismi verilmektedir.

 • Sayaç Bağlantı Hattı

Sayaç ve kolonların girişi arasında bulunan boru bloklarının hepsine verilen isimdir.

 • Tüketim Hattı

Sayaç bağlantı hattından sonra yer alan ana borulara tüketim hattı ismi verilmiştir.

 • Ayrım Hattı

Cihaz bağlantı vanasından, tüketin hattına kadar uzanan tüm borulara ayrım hattı denir.

 • Cihaz Bağlantı Hattı

Cihaz ile cihaz bağlantı vanası arasında yer alan hattın tamamına verilen isimdir.

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Doğalgaz oldukça konforlu bir ısınma yöntemi olsa da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Doğalgaz tesisatı kurulurken, mutlaka işinin ehli olan profesyonellerden yardım alınması gerekir. Doğalgaz tesisatı yapılırken, mutlaka binanın projesine sadık kalınarak yapılmalıdır. Tesisat yapıldıktan sonra da yetkili kuruluşlar tarafından denetlenmesi gerekir.

Doğalgaz Tesisatlarının Döşenmesi

Doğalgaz tesisatı projelendirme sonrasında ilk olarak vana ve borular için geçiş alanları planlanır. Duvarların delineceği alanlar projeye göre delindikten sonra, daha önce ölçüleri alınan borular ve kelepçeler sabitlenir. Daha sonra eğer doğalgaz enerji sistemi olarak kullanılacaksa, doğalgazı yakmaya yarayan cihazlar yerleştirilir ve son olarak bağlantıların güvenliği test edilir.

Daire İçi Doğalgaz Tesisatı

Daire içi doğalgaz tesisatı evlerde kullanım kolaylığı ve çevre dostu olması nedeniyle oldukça çok tercih edilmektedir. En önemli kullanım amacı ise sıcak su ve ısınma imkanını sunmasıdır. Evlerimizde kullandığımız doğalgaz, daire içi doğalgaz tesisatı ile bina kapısından ana vana aracılığı ile ocak ve ısıtıcı gibi birçok cihaza ulaşır. Daire içi doğalgaz tesisatlarında borular dairelerin içerisine projeye uygun, planlı ve göz yormayacak şekilde döşenmelidir. Kullanıma başlamadan önce ise aboneler ruhsat ve üyeliklerini gerçekleştirmiş olmalıdır.

Daire İçi Doğalgaz Tesisatında Kullanılan Malzemeler

 1. Ana Kesme Vanası
 2. Gaz Dağıtım Borusu
 3. Sayaç Bağlantı Hattı
 4. Cihaz Bağlantı Hattı
 5. Kolon Borusu
 6. Tüketim Hattı
 7. Atık Gaz Sistemleri
 8. Ayrım Hattı

Doğalgaz Tesisatının Aşamaları

Proje Aşaması: Doğalgaz tesisatlarının ilk aşaması proje aşamasıdır. Bu aşamada tesisatın döşeneceği alanda keşif yapılır ve belirli alanlar işaretlenir. Mühendis tarafından hazırlanan proje ile tesisat döşeme aşamasına başlanır.

Döşeme Aşaması: Proje aşamasından sonra, tesisatın güvenli ve emniyetli şekilde döşeme işlemi başlar. Döşeme sırasında yukarıda bahsedilen malzemeler ile döşeme işlemi gerçekleştirilir. Projeye uygun adımlarla döşenen tesisat, mühendisin (gaz dağıtım) kontrolünde denetlenip, onaylanması ile kullanıma açılır.

Doğalgaz Borularının Döşenmesinde Dikkat Edilecek Unsurlar

Kullanım kolaylığı açısından oldukça fazla tercih edilen doğalgaz sistemleri, kullanırken ve yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir enerji sistemidir. Doğalgaz tesisatında başlıca dikkat edilmesi gereken unsurlar;

Boru hatları kolay ulaşılabilir olmalı, gerektiği durumlarda kolayca müdahale edilebilmelidir.
Bağlantı ve kesişme alanları macun, keten, teflon bant ve ilaç (gaz dağıtım firması hangisine izin veriyor ise) kaplanmalıdır.
Ana gaz borusu ve ana kapama vanası darbe almayacak şekilde monte edilmiş olmalıdır.
Tesisatta kullanılan vana küresel vana olmalıdır.
Çelik hammaddeler ile yapılan gaz taşıyıcı borular, bir tehlike anında kolay ulaşılabilir olmalıdır.
Kullanılan borular Bağlantı Kelepçeleriyle sabitlenmelidir.
Borular paslanmalara dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalıdır.
Olası bir tehlikeyi engellemek için doğalgaz tesisatı, elektrik tesisatından uzağa döşenmelidir.
Doğalgaz tesisatları mutlaka dağıtıcı firmanın yönetmeliğine uygun şekilde döşenmelidir.

Doğalgaz Sayaç Montajı

Doğalgaz sayaçlarında esnek bağlantılı ürünler kullanılarak, sayaç bağlantılarından oluşan gerilme önlenmelidir.
Olası bir tehlike anı için TS EN 331 standartlarına uygun Gaz Kesme Vanası konulmalı ve ortalama 150 – 220 cm (gaz dağıtım firmasının belirttiği yükseklik dahilinde) yüksekliğe monte edilmelidir.
Monte edilen sayaçlar duvardan ve döşemeden 2 cm boşluk bırakılarak konsollar ile montelenmelidir.

Doğalgaz Tesisatı Döşeme Fiyatları

Doğalgaz tesisatları döşenecek alana ve plana göre fiyat değişikliği göstermektedir. Birçok firma döşeme için farklı fiyatlar üzerinden ilerler fakat burada önemli olan fiyatın uygunluğu değil, kullanılan malzemenin kalitesi ve yapan firmanın alanında uzman olmasıdır. Doğalgaz tesisatı döşeme fiyatları, pek çok etkene göre değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda doğalgaz tesisatı nasıl yapılır adımlarını öğrendiniz.