Doğalgaz proje çizimi ve işlem aşamaları

  • Hizmetler
  • Doğalgaz proje çizimi ve işlem aşamaları

Doğalgaz Projesi Çizimi Süreci Nasıl İşler?

Doğalgaz projesi çizimi İstanbul’da tıpkı Doğalgaz Tesisatında olduğu gibi yine İGDAŞ tarafından tetkik edilir. Ancak herkesin yanlış bildiği ve aşamalarını anlamakta güçlük yaşadığı bir işlemdir.


Öncelikle doğalgaz projesi çizimi İGDAŞ  tarafından yapılmaz. Yalnızca İGDAŞ Sertifikalı Firmaların, Sertifikalı Makine Mühendisleri tarafından bu işlem yapılabilir.


1.ADIM
*İgdaş Onaylı Bir Doğalgaz Firması İle mütabakata varırsınız.

*Firmanın Nitelikli Makine Mühendisleri meskeninize(daire,bina,dükkan) gelerek  doğalgaz projesi için ön röleveyi alır.
3.ADIM
*Alınan Ön röleve Firmanın Mühendisleri tarafından Bilgisayar ortamında çizilerek doğalgaz proje çizimi İGDAŞ PROJE ONAY MERKEZİ’ne gönderilir.Daha sonra Projeniz Doğalgaz kullanımına uygun bir proje ise (ki bu uygunluk detaylı olarak teknik şartnamede belirtilmiştir) ; Projeniz İGDAŞ ONAYI alır.
(İGDAŞ ONAYI sonrasında daireniz için İGDAŞ ‘ a giderek Sözleşme yapabilir Doğalgaz saatinizi alabilirsiniz . )
4.ADIM
Onay alınan daire veya binada tesisat uygulaması İGDAŞ TEKNİK ŞARTNAME’sine göre eksiksiz hale getirilerek İGDAŞ tan Proje ve Tesisat kontrolü için RANDEVU alınır.
5.ADIM
RANDEVU tarihinde Sertifikalı Firma Mühendisi ve İgdaş Mühendisi Kontrol için birlikte bulunur.Şartname gereğince tesisatınız  doğalgaz kullanımına uygun ise  Randevu tarihinde Resmi Gaz açım Evrağınız olan Uygunluk Belgesi İgdaş mühendisi ve Sertifikalı Mühendisinizce imzalanıp tarafınıza verilir.
Uygun Değil ise Yeni Bir tarih için Randevu verilir.Uygunsuzluk hakkında Size ve anlaşmış olduğunuz Firmanıza bilgi verilir. Bu Uygunsuzlukların yeni Randevu tarihine kadar düzeltilmesi gerekliliği vardır.
Doğalgaz Proje Çizimi İstanbul için Bu 5 aşamadan oluşmaktadır.Doğru bir firma seçimi ve herşeyin doğru ilerlemesi durumunda dahi İşlem Süreci Minimum 6-7 Gün Sürmektedir.
  • İstanbul’ da Doğalgaz proje çizimi fiyatları ne kadardır ?
Dairenizde ilk defa proje çizilecek veya doğalgaz proje değişikliği yapılacak ise ; 2022yılı Ocak ayı itibari ile Doğalgaz Proje çizim ücreti 1500 TL+KDV olarak belirlenmiş

Doğalgaz Projesi Çizimi işlemi;

A)Eğer '0' daireye taşındıysanız


Eğer 0 daireye taşındıysanız ve dairenizde kullanıma hazır doğalgaz tesisatı ve monte edilmiş kombi ve ocak bulunuyorsa( ki bu şartlar sağlanmadan gaz açımı gerçekleşemez.)İGDAŞ SERTİFİKALI FİRMA'lar tarafından dairenizde ücretsiz keşif yapılır. Dairenin keşfi yapıldıktan sonra bilgisayar ortamında dairenizin doğalgaz projesi çizilir ve gönderilir. Projenizin onaylandıktan sonra daireniz için randevu alınır. Randevu günü kontroller tamamlandıktan sonra doğalgazınız kullanıma hazır hale gelir. Süreç genel olarak 2 hafta sürmektedir. Ancak firmamız tarafından 1 hafta içinde tamamlanır.


B) Doğalgaz var olan daireye taşındıysanız

Doğalgaz var olan daireye taşındıysanız eğer, genellikle sözleşmeniz yapıldıktan sonra İGDAŞ kontrole gelir ve gazınızı açar. Ancak eğer doğalgaz hattı projeye uygun değil ve doğalgaz hattında değişiklik yapılmışsa o zaman tekrardan doğalgaz projesi çizilmek zorundadır.
Bu gibi durumlarda tekrar Firmamızın Mühendisleri tarafından dairede keşif yapılır ve bilgisayar ortamında proje çizilerek gönderilir. Onaylandıktan sonra randevu alınır İGDAŞ son kontrolleri yapmaya gelir teknik şartnameye uygun ise gazınız açılır ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

C) Doğalgaz hattında değişiklik yapmak istiyor iseniz

Doğalgaz hattında değişiklik yapmak istiyorsunuz. Mesela kombinin yerini beğenmediniz veyahut kombiyi mutfaktan balkona, yada balkondan mutfağa taşımak istediniz. Veyahut ocağınızın yerini değiştirmek istediniz. Bu gibi durumlarda tesisatta değişiklikler tamamlandıktan sonra, tekrar İGDAŞ SERTİFİKALI FİRMA'nın Sertifikalı Mühendisleri dairenizde ücretsiz keşif yapmaya gelir ve tekrardan dairenizin doğalgaz hattı bilgisayar ortamında doğalgaz projesi olarak gönderilir. Onaylandıktan sonra İGDAŞ tarafından teknik şartnameye uygun olup olmadığı kontrol edilmeye gelinir. Herhangi bir uygunsuzluk yoksa ( gaz kaçağı, projede yanlışlık) gazınız kullanıma hazır hale gelir.

Merak ettiğiniz veya aklınıza takılan soruları yorum ile sormaktan çekinmeyiniz.